Condiţii publicare carte « Publicarea de carte este misiunea noastră

Condiţii publicare carte

Pentru ca un material propus spre publicare să fie acceptat de Editură, trebuie să respecte câteva condiţii minimale:
- să fie în întregime al autorului. Dacă este inevitabilă preluarea unor pasaje din alte lucrări aflate sub copyright, bibliografia trebuie să le indice.
- textul trebuie să fie sistematic şi corect din punct de vedere gramatical şi ortografic, redactat cu diacritice. În măsura timpului disponibil, Editura poate prelua, contracost, sarcina realizării corecturii
- conţinutul cărţii să fie în acord cu legile divine, morale şi legale; nu se vor accepta materiale cu conţinut pentru adulţi, triviale, ofensatoare; în general, materialele publicate vor fi în acord cu Numele Editurii

Un cod ISBN însoţeşte o publicaţie monografică de la editarea sa şi mai departe, în tot lantul de distribuţie. Codul ISBN se foloseşte ca element cheie al sistemelor de înregistrare şi inventar pentru edituri, distribuitori, comercianti, biblioteci si alte organizaţii.

• Sandulescu Carmen

Care sunt pasii pentru a publica ebook necomercial?
    Va multumesc anticipat!

• Daniela

Buna ziua. Am in ciorne o carte in volum de 35 de capitole. As vrea foarte mult s-o public. Cartea este originala, si nu este plagiata. Cum procedez? Multumesc.

• Gogan Cristina

Buna ziua !Cum pot publica o carte cu 15 poezii si cat costa 2 exemplare? Va rog sa imi dati mai mute detalii.

• MIRESCU

Bună ziua. Doresc să public o carte ( caiet de lectura ) pentru elevi cu ISBN. Conține 51 de pagini ( texte însoțite de imagini și exerciții corespunzătoare, 38 pagini cu elemente color). Un tiraj de 25 exemplare + 8 pentru Bibiloteca Națională. Care sunt pașii?
    O zi bună!

• Dana-Angelica

Am o revista scolara (revista clasei)si as dori sa o public in format online, cu ISSN.
    Cum procedez?
    Va multumesc!

• ion craciun

• Larisa

Buna ziua am scris in jur de 50 de poezii,si as vrea sa le public cum as putea face asta?

• Ratiu Octavian-Dan

Am terminat de scris 2 volume de poezii si as dori sa le public ma puteti ajuta?

• China Paula

Imi puteti spune cate poezi trebuie sa am pentru a le publica si cam cat ar costa toate?Acesta e visul meu si as vrea sa ma ajutati

• Dacian

Buna ziua am o carte care exista sub format ebook si as dori sa o public si in format tiparit pentru a o avea ca amintire. Cartea are aproximativ 80000 de cuvinte. Va rog sa imi spuneti cat m-ar costa tiparirea a 50 de exemplare?

• Va doresc un An Nou cu sanatate, realizari profesionale, fericire personala si PACE!

Sunt fost cadru didactic la Academia de Arta. V-am contactat anul trecut. Am un volum de memorii in limba engleza intitulat Drops of Memories. Are 200 pagini cu cca 200 imagini alb-negru. Este scris in Word in format A4. Daca sunteti de acord as putea sa va trimit in trei e-mailuri cele 10 capitole ale cartii. Am si un proiect de coperta. As prefera sa fie tiparit in format C5. Astept raspunsul dv-stra.
    Cu stima,
    Lucia Neagu

• Stoica Ion Moreni

VA TRIMIT LUCRAREA “FOCUL…………….
    DORESC 25 EXEMPLARE ALB-NEGRU DIN CARE TRIMITETI PENTRU ISBN, PROCURAT DE DOMNIA VOASTRA
    DORESC 10 EXEMPLARE COLOR
    DORESC SĂ EDITATI IN ALB NEGRU EXEMPLARELE NECESARE DIN LUCRAREA “10 ANI DE MUNICIPIU” DEOARECE NU AM DISPONIBIL.vA ROG SA LE TRIMITETI DV. PENTRU BIBLIOTECI, EVIDENT CONTRA COST.
    CU RESPECT, STOICA

• Buscan Petruta

Buna ziua. Asi dori sa public un volum de poezii si v-as ruga daca se poate sa imi dati mai multe detalii despre cum ar trebui sa procedez, ce pasi sa urmez si desigur eventuale costuri.
    Multumesc anticipat.
    Cu respect, Petruta Buscan

• giurca violeta

o carte cu poezii pt copii se poate publica doar online sau trebuie si pe suport hartie?

• Bulgaru Liliana

Bună ziua! Sunt profesor de limba şi literatura română şi aş vrea să-mi public lucrarea de gradul I, susţinută în anul 2016, cu titlul ,, Valorificarea folclorului autohton în gimnaziu prin metode şi tehnici de cercetare specifice”. Are 185 de pagini format A4. Întrebarea mea se refeeră la copertă dacă trebuie personalizată, fotografii sugestive etc.
    Vă mulţumesc pentru atenţia acordată!

• Plopeanu Maria Magdalena

Buna seara!Care este numarul minim de pagini pentru a edita o brosura (care sa aibă si ISBN)?

• Păun Luiza Gabriela

Bună seara! Șunt prof.înv.primar și aș dori să public o lucrare metodico-științifică. Vă rog să mă ajutați în acest sens cu informațiile necesare. Aș dori să știu dacă va trebui să plătesc dacă voi opta ca lucrarea mea să nu fie tipărită, ci doar să apară pe C.D. Vă mulțumesc!

• Anabela Chis

Buna ziua , am o carte publicata pe wattpad si as dori sa o fac mai mult decat o carte electronica , doresc sa o public pe piata . Cartea se numeste Ayda bantuita de iluzii

• Eduard Bratu

Fiica mea a scris un roman editat, tiparit si publicat in format traditional (hartie). Contractul incheiat cu editura este de 1 an si expira in septembrie 2017. Am dori sa publicam si online. Va rog sa ne spuneti cum putem proceda. Multumim!
    Cu stima,
    Eduard Bratu

• Adi

Bună ziua. Includerea în carte a descrierii unor tehnici de meditație orientală uzuale în budism sau hinduism, care sunt recomandate pentru liniștirea minții și nu pentru venerarea unor figuri religioase, ar contraveni cu condițiile de publicare, mai precis, cu numele editurii? Vă mulțumesc.

Transmiteti lucrarea pe email-ul editurii, cu precizarea ca doriti publicare ebook (online) comercial sau necomercial. Urmeaza, la timpul potrivit, in septembrie, sa va transmitem un Contract, daca publicarea se realizeaza in format ebook comercial.

in principiu, nu, daca totul este spre folos. TRebuie sa vedem, totusi, mai in amanunt despre ce este vorba.

Bună ziua, așteptăm si alte detalii legate de publicare pe adresa noastră de email.